Audyty i Doradztwo

Serwis branżowy

Chemia przyjazna naturze

Nad tematem, alternatyw dla paliw kopalnych oda lat trwają prace. Podobnie rzecz ma się z tematem, dotyczącym ropy naftowej, której alternatywa mogłaby być pomocna dla produkcji chemikaliów. W tej dziedzinie, można zauważyć wytężone prace naukowców, pochodzących zarówno z Włoch, jak i z Hiszpanii.

 

Opracowali oni metody, które wykorzystują energię naturalną – słoneczną, w celu przekształcania dwutlenku węgla w metanol. To on, służy w dalszych etapach do produkcji chemikaliów czystych z suchej materii roślinnej. Biorafinerie lignocelulozowe, po przez wykorzystanie biomasy roślinnej, nie muszą korzystać z ropy naftowej, w celu wytworzenia energii, jak i chemikaliów czy też energii.

Ubocznymi produktami o charakterze wtórnym, jest między innymi:

- drzewnik,

- furfural.

Najważniejszym półproduktem, który służy do konwersji biomasy roślinnej w chemikalia czyste jest metanol. To właśnie on, wchodzi w reakcję z między innymi furfuralem podczas procesu produkcji oraz substancji smakowych.

W założeniach finansowanych przez Unię Europejską, jest wyprodukowanie metanolu z CO2, który będzie można zastosować w biorafineriach.

 

Prowadzone obecnie projekty, mają różnorodny zasięg. Jednym z nich jest stworzenie reaktora, który wykorzystywałby:

- energię słoneczną,

- wodę,

Do przekształcania CO2 w metanol. Miałoby to mieć miejsce na zasadzie reakcji foto-elektro-chemicznej – PEC.

Dążenia naukowców, to znalezienie opłacalnej metody, która (w przeciwieństwie do innych), nie wymagałaby zastosowania kosztowych katalizatorów. W nowej metodzie, dąży się również do osiągnięcia większej wydajności – ponad 6%.

Po przez obniżenie emisji gazów o charakterze cieplarnianym, poprzez konwersję dwutlenku węgla /CO2/ w metanol, metoda ta staje się bardziej przyjazna dla środowiska.

W przypadku, pomyślnej budowy reaktora – PEC – można osiągnąć wiele zalet. Jednymi z nich byłby z pewnością konkurencyjne koszty, dodatkowo, pozostaje to w zgodzie z założeniami branży, dotyczących zasobowej i energooszczędnej syntezy.

 

Źródło

 http://www.chemiaibiznes.com.pl/newsy/news/4069-Przyjazna_dla_srodowiska_produkcja_chemikaliow.html